top of page
Profesjonalne kwasy kosmetyczne — wsparcie każdego typu skóry

Profesjonalne kwasy kosmetyczne i ich zastosowanie

Kwasy kosmetyczne to związki chemiczne o szerokim zastosowaniu w kosmetologii. Dzięki tym substancjom można osiągnąć efekt odmłodzonej, ożywionej skóry, a także zredukować ilość zmarszczek czy zmian powodujących nieprzyjemne objawy. Profesjonalne kwasy kosmetyczne wykorzystywane są również w gabinetach dermatologicznych w celu zmniejszenia podrażnień. Ich działanie wspomaga też walkę z chorobami skóry, m.in. z trądzikiem.

Rodzaje kwasów kosmetycznych

Aby zrozumieć działanie tych substancji, na początku warto poznać grupy, na jakie dzielą się kwasy kosmetyczne. Rodzaje różnią się pod wieloma względami, m.in. w kwestiach budowy, zastosowania i właściwości. Wyróżnia się trzy główne substancje, czyli α-hydroksykwasy (AHA), β-hydroksykwasy (BHA) i polihydroksykwasy (PHA).

Charakterystyka kwasów kosmetycznych AHA, PHA i BHA

Kwasy kosmetyczne, w zależności od działania i zastosowania, mogą złuszczać naskórek, usuwać zmiany, blizny potrądzikowe, odblokowywać pory czy stymulować produkcję elastyny oraz kolagenu. To dzięki nim skóra absorbuje więcej składników odżywczych i minerałów.

Kwas AHA to kwas owocowy. Wykorzystywany jest w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych, jednak może być też stosowany w domu jako składnik kosmetyków DIY. Najpopularniejsze z nich to m.in. kwas migdałowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas jabłkowy, kwas winowy.

 

Przykładowo: kwas glikolowy dzięki cząsteczce większej od cząsteczki wody potrafi wnikać w głębokie warstwy skóry. Dzięki temu złuszcza naskórek i sprawdza się w redukcji zmarszczek. Niezależnie od tego, czy powodem ich wystąpienia jest zbyt częste, intensywne opalanie, czy też starzenie się cery, substancja wyraźnie uelastycznia i napina skórę.

Kwas PHA należy do najdelikatniejszych dostępnych kwasów — zwykle nie wywołuje podrażnień ani nie uczula. Ten związek szczególnie poleca się posiadaczom wrażliwej, delikatnej skóry. Najczęściej stosowane kwasy PHA to m.in. glukonolaktonkwas laktobionowy.

Przykładowo: kwas laktobionowy ma działanie łagodzące i przeciwzapalne. Zawdzięcza to obecności cząsteczki galaktozy. Związek ten zmiękcza oraz wygładza naskórek, łagodzi zaczerwienienia, a także zwiększa barierę ochronną. Dodatkowo przyspiesza procesy gojenia, dlatego sprawdza się w przypadku skóry skłonnej do podrażnień.

 

Kwas BHA rozpuszcza kreatynę wchodzącą w skład skóry. Oznacza to, iż poluźnia komórki, dzięki czemu martwy naskórek się złuszcza. Oprócz tego związek ten oddziałuje na pory, a co za tym idzie — wspomaga walkę z zaskórnikami. Najpopularniejszym kwasem BHA jest kwas salicylowy pozyskiwany z kory wierzby lub brzozy.

 

Kto może stosować kwasy kosmetyczne?

 

Choć kwasy kosmetyczne mają wiele leczniczych dla cery właściwości, istnieją jednak przeciwwskazania do ich stosowania. W przypadku grupy PHA jest ich mniej — substancje te nie podrażniają aż tak mocno, jak pozostałe. Zarówno kwas szikimowy, jak i kwas migdałowy nie może być stosowany w przypadku występowania poważnych stanów zapalnych czy wyraźnych uszkodzeń tkanek.

 

Kwas laktobionowy wywołuje skutki uboczne w przypadku osób chorych na AZS, trądzik różowaty lub zapalenie skóry. Oprócz tego nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Przeciwwskazaniem jest również alergia na opisywaną substancję.

 

Jak stosować kwasy kosmetyczne?

 

Oczyszczanie skóry twarzy zawsze powinno być przemyślane i dopasowane do potrzeb cery. Kosmetyki takie jak serum, peeling czy płyn micelarny lub żel z kwasami można stosować codziennie, jednak wszelkie zabiegi złuszczające należy wykonywać maksymalnie raz w tygodniu. Warto również zwrócić uwagę na związki, które stosuje się latem, ponieważ nie fotouczulają — są to m.in. kwas migdałowy, kwas azelainowy, kwas szikimowy, kwas fitowy, kwas jabłkowy.

 

Zbyt częste zabiegi, golenie czy opalanie mogą doprowadzić do wystąpienia podrażnień ciała. W przypadku, kiedy do tego dojdzie, warto zdecydować się na delikatne kosmetyki zawierające kwasy kosmetyczne od marki Lynia.

bottom of page