top of page
Niacynamid — substancja pełna drogocennych właściwości

Niacynamid (inne nazwy: witamina B3, witamina PP) znany też jako nikotynamid, jest składową niacyny, czyli wit. B3. Ta substancja aktywna znajduje zastosowanie w kosmetologii z uwagi na swoje drogocenne właściwości. Charakteryzuje się szerokim spektrum działania, dzięki czemu jest składnikiem produktów takich jak naturalne kosmetyki pielęgnacyjne do twarzy, dermokosmetyki, a nawet szampony.

 

Niacynamid – co to za substancja?

Aby dowiedzieć się, czym jest opisywana substancja, warto zrozumieć, jaką rolę odgrywa tutaj witamina B3. Niacynamid to pochodna niacyny, co oznacza, że różni się od niej wiązaniem chemicznym. W kosmetykach nazwy są jednak stosowane naprzemiennie.

Związki o wszechstronnym działaniu od lat stosowane są w kosmetologii. Do takich wyjątkowych należy m.in. opisywany niacynamid. Właściwości, które go charakteryzują, sprawiają, że niemal każdy typ cery może skorzystać podczas jego stosowania.

Jedną z substancji, które można pozyskać z pożywienia, jest właśnie niacynamid. Działanie związku może być jednak mniej wyraźne, gdy dostarcza się go jedynie w ten sposób. Warto zatem zadbać o odpowiednią ilość wit. B3 w pielęgnacji ciała, a także w diecie, stosowanie produktów z niacynamidem sprawia bowiem, że skóra jest nawilżona niezależnie od pory roku.

 

Charakterystyczne właściwości niacynamidu

Nie od dziś wiadomo, jak wiele leczniczych właściwości ma wit. B3. Dlaczego jednak warto wykorzystywać niacynamid? Zastosowanie tego związku może nie tylko spowolnić proces starzenia skóry, lecz także zahamować rozwój wielu schorzeń odpornych na antybiotykoterapię.

 

Niacynamid na trądzik to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zmagają się z chorobą o podłożu łojotokowym. Ma on działanie przeciwzapalne, dzięki czemu moduluje aktywność cytokin. W przypadku skóry tłustej doskonale sprawdzi się serum Lynia Oily Skin z kwasem szikimowym i wit. B3 (3%).

Niacynamid zmniejsza również przebarwienia oraz wyrównuje koloryt skóry. Oprócz tego neutralizuje zaczerwienienia po urazach bądź potrądzikowe. Działanie antybakteryjne pomaga natomiast zahamować rozwój choroby i występowanie nowych wyprysków. Tutaj rozwiązaniem może być tonik żelowy Lynia z azeloglicyną 2%.

Trzeba jednak pamiętać o umiarze podczas stosowania substancji, jaką jest niacynamid. Skutki uboczne, m.in. opuchliznę, świąd czy swędzenie należy skonsultować ze specjalistą.

Jak stosować niacynamid?

Coraz więcej osób decyduje się włączyć do pielęgnacji niacynamid. Jak stosować tę substancję, aby nie wywołać niepożądanych skutków? Trzeba pamiętać, że działanie opisywanego związku zależy w głównej mierze od stężenia — na co dzień zalecane jest stosowanie nikotynamidu 2-5%. Należy zacząć od jak najniższych wartości, aby sprawdzić wpływ substancji na skórę. Tu doskonale sprawdzą się toniki żelowe, które zawierają 2% witaminy B3.

Początkowo codzienne stosowanie niacynamidu nie jest wskazane. W trakcie całej pielęgnacji nie powinno się też stosować więcej niż jednego kosmetyku z tą substancją. Najlepsze efekty obserwuje się u osób, które decydują się na wykorzystywanie go 3 razy w tygodniu.

Czy można stosować jednocześnie inne substancje oraz niacynamid? Z czym nie łączyć tego związku? W codziennej pielęgnacji dobrze sprawdza się m.in. retinol i niacynamid. Wit. B3 stymuluje działanie pochodnej wit. A — dzięki temu efekty widoczne są znacznie szybciej. Natomiast z uwagi na równe pH, jednocześnie nie należy stosować takich substancji jak niacynamid i kwas azelainowy.

 

Niacynamid w kosmetykach pielęgnacyjnych

Nikotynamid w kosmetykach do mycia twarzy to wyjątkowo popularny składnik. Nic dziwnego, substancja ta bowiem doskonale oczyszcza oraz odbudowuje barierę ochronną skóry. Warto zdecydować się na stosowanie wit. B3 zarówno w formie peelingów, jak i kremów czy serum. Niacynamid zawarty w tonikach żelowych od marki Lynia nawilża oraz przywraca odpowiednie pH skóry.

W kosmetykach marki Lynia niacynamid ma szerokie zastosowanie w optymalnych stężeniach. W tonikach stężenie niacyny wynosi 2%, czyli jest odpowiednie do codziennego stosowania. Witaminę B3 o stężeniu 2% można znaleźć także w boosterze serii Oily Skin, w którym w połączeniu z kwasem szikimowym oraz azeloglicyną i aktywną algą daje spektakularne efekty.

Planując intensywniejszą pielęgnację niacynamidem warto sięgnąć po jeden z dwóch nowych boosterów marki Lynia. Booster z niacynamidem 5%, polecany jest do codziennego stosowania podczas kuracji witaminą B3. Zalecane jest stopniowe zwiększanie częstotliwości stosowania tego produktu. Po kilkutygodniowej kuracji warto zwiększyć stężenie niacynamidu sięgając po booster z niacynamiedem 10%.

bottom of page