top of page
Азелаїнова кислота в косметиці

INCI: Azelaic acid

Kwas azelainowy jest związkiem organicznym z grupy kwasów dikarboksylowych o udowodnionym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym oraz lekko złuszczającym.

Polecany jest osobom z trądzikiem różowatym i pospolitym, AZS i przebarwieniami. Działanie kwasu powoduje hamowanie rozwoju bakterii Propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis, powodujących zmiany trądzikowe. Hamuje również wzrost i nadmierną aktywność melanocytów. Leczenie przebarwień odbywa się poprzez hamowanie syntezy DNA i oddychanie komórkowe melanocytów.

 

Produkty z kwasem azelainowym pozwalają na skuteczne kuracje w obrębie:

  • trądziku różowatego – działanie przeciwzapalne

  • stanów zapalnych – właściwości bakteriobójcze

  • anti-aging – działanie antyoksydacyjne (eliminacja wolnych rodników)

  • regulacji sebum – działanie keratolityczne (zmniejszone tworzenie się czopów łojowych)

  • przebarwień (chloasma, melasma) – jako inhibitor tyrozynazy hamuje działanie enzymu tyrozynazy odpowiedzialnego za powstawanie przebarwień na powierzchni skóry

  • zapalenia mieszków włosowych

Kwas azelainowy jest produktem całorocznym, jednak przy kuracjach kwasami zawsze zaleca się stosowanie wysokiej ochrony spf.

Kwas azelainowy — składnik wielu dermokosmetyków

Kwas azelainowy w kosmetykach – niezbędne informacje

 

Kwas azelainowy wytwarzany jest przez drożdże wchodzące w skład mikroflory skóry. Obecnie wykorzystuje się go do produkcji specyfików takich jak dermokosmetyki do twarzy czy kosmetyki naturalne, a także podczas zabiegów w gabinetach kosmetycznych oraz dermatologicznych.

 

Charakterystyka kwasu azelainowego

 

Dostępne na rynku zestawy kosmetyków do twarzy często zawierają kwas azelainowy. Związek ten ma bowiem wiele drogocennych właściwości odpowiadających za poprawę wyglądu skóry w krótkim czasie. Aby zatem odpowiednio dopasować rodzaj kosmetyku bądź zabiegu do własnych potrzeb, warto poznać charakterystykę opisywanej substancji.

 

Przed zakupem produktu trzeba dowiedzieć się, jak na dany typ skóry może podziałać opisywany kwas azelainowy. Efekty uzależnione są bowiem od kilku czynników, m.in. od stanu i potrzeb cery, a także stężenia substancji w kosmetyku.

 

Przykładowo: krem z 7% kwasu azelainowego sprawdzi się jako wsparcie leczenia trądziku różowatego oraz w stanach zapalnych w przypadku skóry łuszczycowej. Oprócz tego kwas azelainowy ma właściwości bakteriobójcze.

 

Dla kogo kwas azelainowy jest dobrym wyborem? Wskazania

 

Część kwasów dostępnych na rynku można stosować jedynie w przypadku niektórych fototypów skóry, jednak kwas azelainowy zalecany jest niezależnie od pigmentu czy reakcji na promieniowanie ultrafilowtowe. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji większości typów cery, zarówno problematycznych, jak i wymagających jedynie uregulowania kolorytu bądź oczyszczenia.

 

Krem z kwasem azelainowym szczególnie polecany jest osobom zmagającym się ze skórą tłustą, skłonną do podrażnień, atopową lub z rumieniem. Sprawdza się również w przypadku mieszanej cery z trądzikiem grudkowo-krostkowym. Dermokosmetyki do cery trądzikowej, dzięki zawartości opisywanego związku, zadziałają antybakteryjnie i ograniczą aktywność gruczołów.

 

Kwas doceniają również osoby zmagające się z przebarwieniami na twarzy oraz niejednolitym kolorytem cery. Substancja ta hamuje enzym tyrozynazy, a co za tym idzie — wygładza skórę, wyrównuje zmarszczki i przywraca blask.

 

Dla kogo kwas azelainowy nie jest dobrym wyborem? Przeciwskazania

 

Jeśli występuje nadwrażliwość skóry lub alergia na kwas azelainowy, efekty zastosowania substancji mogą być przeciwne do zamierzonych. Dotyczy to również osób o ciemnym fototypie — w tym przypadku należy szczególnie obserwować miejsce aplikacji produktu, aby nie dopuścić do wybielenia lub zmiany kolorytu cery.

 

Zastosowanie serum z wysokim stężeniem kwasu azelainowego w warunkach domowych oraz wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem innych kwasów warto poprzedzić konsultacją ze specjalistą.

 

Jak stosować kwas azelainowy?

 

Zarówno dermokosmetyki na trądzik z kwasem azelainowym, jak i specyfiki do pielęgnacji skóry należy stosować według zaleceń producenta. Kremy, jeśli nie ma innych zaleceń, powinno się nakładać rano oraz wieczorem na zmianę z preparatem nawilżającym. Po pół roku użytkowania należy wprowadzić kilkutygodniową przerwę.

 

Kosmetyki z kwasem azelainowym

Kosmetyki z kwasem azelainowym są doskonałym rozwiązaniem dla skóry problematycznej. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejszy jest umiar. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych takich jak świąd czy pieczenie. Jeśli pojawią się nietypowe, niepokojące symptomy, należy bezzwłocznie skontaktować się ze specjalistą.

Produkty z kwasem azelainowym

bottom of page