top of page
Przebarwienia – przegląd substancji depigmentujących

Przegląd substancji aktywnych o działaniu depigmentacyjnym i rozjaśniającym

Przebarwienia, zwane inaczej zaburzeniami w pigmentacji, wywołują różne czynniki. Zmiany hormonalne, ekspozycja skóry na słońce, foto-starzenie oraz podrażnienia to najczęstsze z nich.

W zależności od przyczyny i rodzaju przebarwień pielęgnacja skóry narażonej na zmiany w pigmentacji powinna być skutecznie zaplanowana. Istotna rolę w tym temacie odgrywa przyczyna powstałych zmian na skórze, a więc dobór substancji standaryzowanych pod kątem konkretnego działania na skórze. Niezbędny do tego będzie przegląd substancji depigmentacyjnych i rozjaśniających.

Darkout™

Darkout™  to ekstrakt otrzymywany z cebulek afrykańskiej rośliny o nazwie Hypoxis Rooperi oraz Caesalpinia Spinosa – afrykańskiego drzewa popularnie zwanego Tarą. Ten nowoczesny preparat, pochodzenia organicznego, skutecznie rozjaśnia, a jego efektywność została poparta badaniami in vitro. Umożliwia on osiągnięcie jasnego, równego i promiennego odcienia skóry, zredukowanie widocznych i związanych z wiekiem ciemnych plam, przebarwień, piegów oraz innych zaburzeń pigmentacji skóry.

Ta idealna substancja aktywna o działaniu rozjaśniającym zmniejsza syntezę melaniny oraz zwiększa syntezę kolagenu. Jest bezpieczną alternatywą dla kwasu kojowego będącego ubocznych produktem fermentacji ryżu wykorzystywanego przy produkcji sake – co prawda skutecznie hamującego produkcję melaniny, ale mogącego wywoływać podrażnienia i kontaktowe zapalenie skóry.

Darkout™ jest składnikiem aktywnym, naturalnego pochodzenia, który wyrównuje kolor skóry. Pomaga on rozjaśniać skórę i czynić ją bardziej promienną. Kosmetyki zawierające tę substancję poprawiają jednorodność koloru skóry i pomagają zmniejszyć plamy związane ze starzeniem, piegi i przebarwienia.

 

Działanie potwierdzone testami in vitro:

  • rozjaśniające: redukcja aktywności hydroksylazy tyrozyny (54%) i dopa-oksygenazy (53%), redukcja syntezy melaniny (51%), inhibicja ekspresji tyrozynazy;

  • przeciwutleniające: hamowanie reaktywnych form tlenu w ludzkich fibroblastach (50%);

  • przeciwstarzeniowe: wzrost syntezy kolagenu I (242%) i kolagenu III (186%). Jest pochodną mocznika, działa łagodząco oraz przyspiesza proces gojenia uszkodzonego naskórka.

 

Produkty z zawierające Darkout ™

Liposom white 

Liposom white – kompleks rozjaśniająco-wybielający – preparat liposomalny łączący silne składniki wybielające tj. arbutyna (mącznica) i  przeciwutleniacze, dające silny efekt rozjaśniający skórę. W bezpieczny sposób zatrzymuje pigmentację skóry, zmniejszając aktywację i aktywność tyrozynazy, redukuje syntezę melaniny i zapewnia świetlisty odcień skóry. Bez konserwantów.

Arbutyna:

Liście mącznicy zawierają arbutynę, naturalną pochodną hydrochinonu. Materiał źródłowy uprawiany jest bez pestycydów.

Właściwości:

  • Silny inhibitor aktywności tyrozynazy

  • Bardziej stabilna i bezpieczna niż 
hydrochinon

  • Pozwala na długotrwałe stosowanie

  • Aktywność nie jest związana z toksycznością tyrozynazy

Naturalny zredukowany glutation:

  • Jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy w skórze

  • Zatrzymuje aktywność tyrozynazy dzięki właściwościom redukującym

  • Jego ilość z wiekiem maleje

 

Glutation określany jest mianem najważniejszego przeciwutleniacza ludzkiego organizmu. Związek ten jest tripeptydem składającym się z reszt aminokwasowych takich związków, jak cysteina, glicyna czy kwas glutaminowy. Warto nadmienić, że glutation jest substancją występującą naturalnie we wszystkich organizmach roślinnych i zwierzęcych. Opisywany tripeptyd jest przede wszystkim antyoksydantem. Wobec tego jego głównym zadaniem jest niszczenie szkodliwych, wolnych rodników oraz usuwanie metali ciężkich, jak arsen, ołów czy rtęć, które dostają się do organizmu z pożywienia i powietrza. Glutation opóźnia również proces starzenia.

Palmitynian witaminy C:

Optymalna forma witaminy C do miejscowego stosowania

  • Posiada właściwości przeciwutleniające, przeciwstarzeniowe i wybielające

  • Może również rozjaśniać istniejące ciemne plamy

Cechy kompleksu:

  • Bezpieczna inhibicja procesu pigmentacji

  • Zmniejszenie syntezy melaniny

  • Rozświetlenie tonacji skóry

  • Ukierunkowane działanie dzięki formie liposomowej

  • Właściwości ochronne dzięki
dużej zawartości przeciwutleniaczy

  • Idealny do codziennej pielęgnacji

Cywhite G

Cywhite G to substancja pozyskana z algi Cystoseira tamariscifolia. Wykazuje działanie rozjaśniające, depigmentujące i regenerujące naskórek. Chroni przed szkodliwym działanie promieniowania UV.

Cywhite G działa na produkcję melaniny, dojrzewanie melanosomów, a także ich niszczenie, z korzyścią dla podstawowej pigmentacji skóry i jej jednorodności. Spowalnia transfer melanosomów do keratynocytów.

Cywhite G  działa w 3 krokach: Przed, w trakcie i po syntezie melaniny w celu zmniejszenia pigmentacji skóry.

  1. W obrębie keratynocytów, hamowanie aktywacji melanogenezy

  2. W ramach melanocytów, hamowanie melanogenezy

  3. W ramach keratynocytów, zmniejszanie ilości pigmentów 

 

Działanie:

  1. Działanie rozjaśniające + plamy pigmentowe

  2. Działanie odnawiające i rozjaśniające

  3. Rozjaśnia i chroni przed promieniowaniem

 

Efekty:

ZMNIEJSZENIE GLOBALNEJ PIGMENTACJI SKÓRY

  1. Zmniejszenie czynników zaangażowanych w aktywację melanogenezy

  2. Zmniejszenie czynników zaangażowanych w dojrzewanie melanosomów

  3. Degradacja melanosomów

  4. Spadek syntezy melaniny

  5. Rozjaśnienie skóry i poprawa jej świetlistości

 

ZMNIEJSZENIE ZABURZEŃ PIGMENTOWYCH

  1. Rozjaśnienie zaburzeń pigmentacyjnych

  2. Zmniejszenie niejednorodności cery

  3. Zmniejszenie widoczności plam pigmentacyjnych

Produkty zawierające Cywhite G

Kwas azelainowy

Kwas azelainowy jest związkiem organicznym z grupy kwasów dikarboksylowych o udowodnionym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym oraz lekko złuszczającym. Polecany jest osobom z trądzikiem różowatym i pospolitym, AZS i przebarwieniami. Hamuje wzrost i nadmierną aktywność melanocytów. Leczenie przebarwień odbywa się poprzez hamowanie syntezy DNA i oddychanie komórkowe melanocytów.

Kwas azelainowy jest produktem całorocznym, jednak przy kuracjach kwasami zawsze zaleca się stosowanie wysokiej ochrony spf.

Azeloglicyna

Azeloglicyna – substancja aktywna, łączy w sobie właściwości dwóch składników: kwasu azelainowego i aminokwasu glicyny.

Azeloglicyna używana jest do leczenia zwiększonej pigmentacji skóry wynikającej ze wzrostu aktywności lub nadmiernego działania melanocytów. Obejmuje to malanodermę, piegi złośliwe i nadmierna pigmentację fotochemiczną. Uważana jest za konkurencyjny i odwracalny inhibitor tyrozynazy, która jest kluczowym enzymem w elanogenezie.

 

Produkty z azeloglicyną i kwasem azelainowym

bottom of page