top of page
Retinol – kuracja krok po kroku
ampulki_z_retinolem

Retinol – co to jest?

Retinol to pochodna witaminy A, która w skórze zostaje przekształcona do kwasu retinowego. Substancja ta posiada bardzo dobrze przebadane i udokumentowane działanie przeciwstarzeniowe, przeciwtrądzikowe oraz depigmentujące. Kuracje z użyciem retinolu należy jednak prowadzić z dużą dozą ostrożności, szczególnie gdy planujemy wprowadzenie bardziej profesjonalnych stężeń tej witaminy. 

 

Rodzaje kuracji retinolem

Anti-Aging

Normalizacja procesu dojrzewania komórek naskórka. Prawidłowy wzrost i różnicowanie się komórek nabłonkowych, przyspieszając proces rogowacenia. W naskórku dochodzi do spłycenia warstwy zrogowaciałej i pogrubienia warstw żywych. Działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe polega na zjawiskach zachodzących w skórze właściwej. Dochodzi do tworzenia się na nowo kolagenu, zarówno włókien typu VII wzmacniających strefę przylegania skórno-naskórkowego, jak i kolagenu I stanowiącego główne włókno podporowe skóry (reakcje te są widoczne po około 10 miesiącach stosowania). Retinol wspomaga powstawanie nowych naczyń krwionośnych w skórze, decydujących o prawidłowym odżywianiu i dotlenianiu tkanki łącznej i naskórka, co w przypadku skóry starzejącej się jest bardzo istotne.

Anti-Acne

Retinol wspomaga walkę z trądzikiem oraz pielęgnuje skórę tłustą i atopową. Reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza tendencje do powstawania zaskórników oraz przyspiesza proces gojenia. Właściwości nawilżające retinolu czynią go produktem odpowiednim także do pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się oraz z trądzikiem różowawym.

Depigmentacja

Działanie rozjaśniające plamy i przebarwienia słoneczne i hormonalne. Mechanizm działania rozjaśniającego polega zarówno na przyspieszaniu złuszczania, jak i bezpośrednim wpływie na nieprawidłowe pobudzenie melanosomów, które pod wpływem retinolu zmniejszają się i zawierają mniej barwnika.

Uwodorniony retinol w produktach Lynia

Uwodorniony retinol to modyfikowana forma retinolu nowej generacji, która wykazuje się wysoką stabilnością na światło słoneczne, utlenianie czy temperaturę. Posiada niski potencjał drażniący przy jednoczesnej wysokiej skuteczności. Oferowany przez nas retinol poprzez stymulowanie kwasu hialuronowego w fibroblastach, działa silnie nawilżająco, zapobiega powstawaniu zmarszczek, oraz działa lekko złuszczająco i rewitalizująco. Neutralizuje wolne rodniki, reguluje procesy złuszczania naskórka oraz wygładza skórę. Nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Podczas stosowania konieczna jest wysoka fotoprotekcja.

Retinol-krok-po-kroku-anti-aging-red

Kuracja Anti-Aging – czego możesz się spodziewać?

Pierwsze kilka, kilkanaście tygodni działania retinoidów można porównać do tego, w jakiś sposób działają popularne kwasy – głównie AHA, lecz także BHA czy PHA. Skóra staje się wyraźnie wygładzona, jaśniejsza i bardziej równa, a z czasem zaczynają znikać powierzchowne przebarwienia. Połączenie retinoidów ze składnikami przeciwstarzeniowymi lub kompleksowo zwalczającymi uporczywe zmarszczki tj. neuropeptydy sprawia, że efekty działania są jeszcze szybsze. Ich obecność wzmacnia, uzupełnia i intensyfikuje większość kuracji nakierowanych na poprawę stanu cery. Mniej więcej w 3. miesiącu regularnego stosowania stymulowana skóra zaczyna intensywniej wytwarzać kolagen – to okres, w którym przejawia się realne działanie przeciwstarzeniowe. Retinol jako jedyna substancja stosowana w kosmetyce realnie eliminuje oznaki upływającego czasu. Warto zatem wprowadzić go do swojej pielęgnacji. 

 

Zanim zaczniesz

Retinol i jego pochodne nie są obecnie regulowane Rozp. 1223/2009, ale są wytyczne SCCS dotyczące bezpieczeństwa stosowania retinolu i jego pochodnych (wiążące dla branży kosmetycznej). Zalecane bezpieczne stężenie retinolu, palmitynian retinylu i octan retinylu, jako składników kosmetycznych w maksymalnych stężeniach użytkowych to 0,3% w kremach do rąk i twarzy, jak również w innych spłukiwanych i niespłukiwanych produktach. W balsamach do ciała: 0,05%.  

Zatem każdy krem lub serum do twarzy zawierające retinol w stężeniu powyżej 0,3% uznaje się za produkt do użytku profesjonalnego. Ograniczenia są spowodowane wprowadzeniem granicy bezpiecznej dziennej dawki retinolu: 3 000 μg/dzień/osoba dorosła. Dlatego wszelkie produkty zawierające dawki retinolu >0,3% powinny być stosowane w warunkach domowych nie częściej niż 1-2 w tygodniu (w zależności od stężenia).

 

10 zasad obowiązujących podczas kuracji retinolem

  1. Nawilżaj skórę. 

  2. Stosuj ochronę UV – krem z  SPF >30 to absolutne minimum.

  3. Produkty z retinolem nakładaj wieczorem na suchą skórę – po kilku minutach nałóż kosmetyk nawilżający.

  4. Wprowadzaj retinol powoli. Trzymaj się planu, a w razie  podrażnień – cofnij się o krok.

  5. Stosuj łagodne detergenty – olejki, pianki i żele.

  6. Zrezygnuj z kwasów. Przynajmniej w pierwszych 3 miesiącach. Po tym czasie możesz sięgnąć po łagodne kwasy PHA. 

  7. Nie łącz niacynamidu i kwasu l-askorbinowego w wysokich stężeniach w jednej rutynie z retinolem. 

  8. Kwas salicylowy stosuj punktowo – maksymalnie 2 razy w tygodniu.

  9. Zrezygnuj z peelingów ściernych – pokochaj enzymy.

  10. Wysokie stężenia >0,3% stosuj maksymalnie 2 razy w tygodniu.  

bottom of page